İçeriğe geç
Ana sayfa » Parti Oyunları » Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Nedir | Kuralları | Nasıl Oynanır?

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Nedir | Kuralları | Nasıl Oynanır?

dogruluk mu cesaret mi kurallari nasil oynanir nedir

“Doğruluk mu Cesaret mi?” oyunu çocuk ve yetişkinlere hitap eden çok kişilik bir oyundur.

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Nedir?

Doğruluk mu Cesaret mi oyunu, iki veya daha fazla oyuncu gerektirir. Her oyuncu sırası geldiğinde bir soruyu cevaplamak veya bir görev yapmak arasında seçim yapar . Hem doğruluk soruları hem de Cesaret görevleri karşıdaki oyuncuya yöneltilir. Doğruluk mu Cesaret mi oyunu yetişkinler ve çocuklar arasında popüler olan oyunlardan bir tanesidir. Bir arkadaşınız hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız o zaman, Doğruluk mu Cesaret mi onları tamda ihtiyacınız olan oyundur. Çünkü bu oyunda her soruya doğru cevap vermeniz gerekir.

Bundan sonraki Doğruluk mu Cesaret mi Soruları yazımızı da inceleyerek dc sorularını bulabilirsiniz.

Genel olarak bu oyun eğlenmek için oynanır. Bazı insanlar bu oyunu karşısındaki hakkında daha fazla bilgi edinmek için oynayabiliyor. Hatta bu oyunu karşısındakinden bir cesaret görevi ile intikam almak için oynayanlar bile olabilir.

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Geçmişi

Bu oyunu ortaya çıkaran kişinin bilgisi ve oyun ile alakalı kesin bir bilgi yoktur. Bartleby‘e göre, yüzyıllardır bu oyun oynanmaktadır. 1712 yılında ortaya çıkan “Sorular ve Komutlar” oyunu (Aşağıdan kaynağa ulaşabilirsiniz.) Doğruluk mu Cesaret mi oyununa kurallar ve oynanış açısından benzemektedir. Bu yüzden bu oyunun temellerinin 1712 yılında atıldığını bazı bilimsel bilgiler gösterir.

Kimler Doğruluk mu Cesaret mi Oyununu Oynayabilir?

Her yaştan insanlar; çocuklardan gençlere, hatta yetişkinler bile bu oyunu oynayabilir. Çocuklar, gençler ve yetişkinler arasında oyun kuralları değişmese de sorular ve görevler yaş gruplarına göre değişmektedir.

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Nasıl Oynanır?

Kısaca oyunun oynanışı:

 • Oyuncular daire içinde veya masada tek bir yerde oturur.
 • Bir şişeyi döndürerek görevleri verecek ve yapacak kişi seçilir.
 • Karşıdaki kişi doğruluk veya cesaret seçimi yapar.
 • Oyuncu buna göre karşıdakine görev veya soru sorar.
 • Görev tamamlandıktan ya da soru cevaplandıktan sonra tekrardan şişe çevrilerek yeni kişiler seçilir.
Sevebilirsin:  Doğruluk mu Cesaret mi Soruları

Oyunu oynamak için aşağıdaki basamakları takip etmelisiniz:

1-Oyun Alanı, Araçlar ve Çevre Düzenlemesi

Oyun oynanacak alan belirlenir. Bu alan 2 kişi veya daha fazla olma durumuna göre belirlenebilir. Genellikle oyuncuların çember şeklinde oturma düzenine müsait alan olması yeterlidir. Çünkü çemberin ortasında oyuncuların seçimi için şişe çevirme işlemi yapılacaktır.

2-Kişileri Belirle

Tüm oyuncular çember şeklinde oturur. Oyuncuların birbirine soru sorabilmesi ve görev verebilmesi için kişi seçimi yapılması gerekir. Bu seçimi yaparken genellikle bir şişe kullanılır. Bu yüzden bu oyuna diğer bir isim olarak “Şişe Çevirmece” denir. Bunun yerine kalem ve başka bir cisimde çevrilebilir. Şişe çevrildikten sonra şişenin arka kısmına gelen kişi şişenin uç kısmına gelen kişiye soru sormaya yada görev vermeye hak kazanır.

3-Soru Sorma yada Görev Verme Zamanı

Buna hak kazandıysanız klasik soruyu sorarsınız:”Doğruluk mu Cesaret mi?” Karşınızdaki eğer doğruluğu seçerse bir soru sorma hakkınız; cesareti seçerse bir görev verme hakkınız bulunur. Hangisini seçeceği karşıdaki oyuncunun isteğine bağlıdır. Karşıdakinin seçtiğine göre bir soru ya da bir görev verebilirsiniz.

Doğruluk Sorusu Sorma

Eğer karşınızdaki doğruluk seçerse aklınıza gelen istediğiniz sorulardan bir tanesini özgür bir biçimde sorabilirsiniz. Karşınızdaki sorunuzu doğru cevaplamak zorundadır.

Cesaret Görevi Verme

Eğer karşınızdaki cesaret görevini seçerse istediğiniz herhangi bir görevi yaptırabilirsiniz. Görevler yaş grubuna ve oynanan gruba göre değişebilir.

4- Eğlence Zamanı

Karşınızdaki soruyu cevaplarken veya görevi yaparken eğlenme sırası sizde. Özellikle verilen zor görevlerde eğlenceli anlar kaçınılmazdır.

dogruluk mu cesaret mi oyunu
dogruluk mu cesaret mi oyunu

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Kuralları

Oyunun kuralları:

 • Eğer sıra size geldiyse ve bir kere cesaret ya da doğruluk seçiminizi yaptıysanız artık bunu değiştiremezsiniz. Örnek: Sıra size geldi ve cesaret görevini seçtiniz. Rakibiniz size bir cesaret görevi verdi ama görevi sevmediniz ya da çok zor. Bu durumda tekrar doğruluk seçemezsiniz. Tam tersi durum içinde geçerlidir.
 • Doğruluğu seçerseniz yalan söyleyemezsiniz.
 • Cesaret görevi utanılacak bir görev de olsa yapmak zorundasınız.
 • Oyuna başlamadan görev ve soruların zorluk derecesini kural olarak koyabilirsiniz.
 • Doğruluğu seçerseniz soruya cevap vermek zorundasınız. Soruyu değiştirme hakkınız yoktur.
 • Oyun başında cesaretlik görevini ya da soruyu cevaplaması için bir süre belirleyebilirsiniz. Genellikle cesaret görevini tamamlamak için süre belirlenir.
 • Birisi herhangi bir sebeple oyundan çıkmak isterse bir ceza karşılığında oyundan çıkabilir. Bu cezayı oyun başlarken belirleyin. Örnek: Oyundan çıkmak isteyen kişi verilen üç cesaret görevini yapmak zorundadır.
 • Doğruluk sorularına doğru cevap vermeyen kişi anlaşıldığı zaman ona ceza verebilirsiniz. Örnek: Üç tane zor seviyede cesaretlik görevi verebilirsiniz.
 • Doğruluk sorusuna cevap vermek istemeyen kişiye de ceza verebilirsiniz. Örnek: 5 tane zor seviyede cesaret görevi yapmak.
Sevebilirsin:  İsim Şehir Oyunu Bütün Harflere Cevapları | Kuralları | Tablosu?

Kaynakça:

 • Yazar: E. Cobham Brewer (1810–1897). Dictionary of Phrase and Fable. (1898). Başlık: Questions and Commands Alındığı Tarih: 28 Nisan 2020 Alındığı Adres: Bartleby.com | Arşiv Bağlantısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.