C-Ç ile Tüm Bitkiler

Bu sayfada c harfi ile başlayan bitkileri, meyveleri ve sebzeleri paylaşacağız. Öncelikle c harfi bitkilerinden günümüzde en çok kullanılanları daha sonra ise tüm listeyi paylaşacağız.

Bu bitki listesini birçok amaçla kullanabilirsiniz. Örnek: Bir araştırma ödevi, isim şehir oyunu, bilimsel araştırmalar, bulmacalar vb.

C-Ç harfi ile çok bilinen bitki isimleri:

Çınar Ağacı

c ile başlayan bitki

Çınar ağacı, Çınargiller ailesinden olup uzun yıllar yaşayabilen güçlü ağaç türleridir. Mobilya ve tıp gibi alanlarda kullanılan çınar ağacı 1000 yıla kadar yaşayabilir. Ülkemizde en çok doğu çınarı diye adlandırılan çınar türü bulunur.

Civanperçemi

c harfi ile bitki civanpercemi

Civanperçemi, Papatyagiller ailesine ait olup birçok farklı renkte çiçek açabilir. Kurak bölgelerde kolay bir şekilde kendiliğinden büyüyebilen civanperçeminin boyu 1 metreye kadar uzayabilir. Çiçeklerini açtığı mevsim genellikle sonhabar ve yazdır. Güneşi seven bir bitki olup bol güneş alan bölgelerde daha hızlı büyür. Civanperçemi çok yıllık bitkilerden biridir. Türkiye’de 40 civarında civanperçemi türü yetişir.

Çiğdem

c ile bitki ismi ciğdem

Çiğdem, süsengiller ailesine ait olup çok yıllık çiçekli bir bitkidir. Çiçeklerinin güzel görüntüsünden dolayı ülkemizde bahçelerde yetiştirilir. Çiçekleri genellikle ağustos ve eylül aylarında açar. İlaç, sanayi ve gıda başta olmak üzere birçok sektörde kullanılır.

Çağla

c ile başlayan bitki adı çağla

Çağla, kayısı ve badem ağaçlarındaki meyvenin olmamış yani olgunlaşmamış halidir. Çağla olgunlaşmamış olduğu için mayhoş bir tat verir. Çağla mevsimi yaklaşık 20 gün sürer. Çünkü bu süreden sonra meyveler olgunlaşmaya başlar. Çağla tuz ile yenilebildiği gibi salata ve turşularda da kullanılır.

Çörek Otu

c ile ilgili bitki çörek otu

Çörek otu, Düğün çiçeğigiller ailesine ait olup tek yıllık bir bitki türüdür. Çörek otu yetişme alanı olarak yumuşak toprakları sever. Çörek otu tohumları bir kapsülün içinde büyür. Çiçeğinin rengi mavinin tonlarına sahiptir. Çiçeklerini genellikle yaz başında açar.

Ceviz

Cennet Hurması

c ile bitki adi cennet hurmasi

Cennet hurması, ülkemizde en çok Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilir. Bir kış meyvesi olan cennet hurmasının diğer adı Trabzon hurmasıdır. Sonbahar mevsiminde meyveleri tam olarak olgunlaşır ve ağacı kışın yapraklarını döker. Ağacın boyu 10 metreye kadar ulaşabilir. Lif bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

Çilek

c ile başlayan bitki isimleri

Çilek, gülgiller ailesinde yer alan meyvesin de ismi çilek olan bir bitkidir. Çileğin ana yurdu ABD‘dir. Çileğin kendine özgü tadı, parlak kırmızı rengi ve sulu yapısı vardır. Aroma, sabun, gıda ve parfüm gibi birçok alanda çilek kullanılır. Çilek dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilir. Türkiye çilek üretiminde dünyada büyük bir paya sahiptir. Çilek birçok yiyeceğe tatlandırıcı olarak eklenir. Meyve sinekleri ve sümüklü böcek çilek ile beslenmeyi çok severler.

Çeri Domates

c den bitki isimleri çeri domates

Çeri domates, normal boyuttaki domatesin küçük boyutta olanıdır. Ana yurdu ABD’dir. Ülkemizde birçok bölgede yetişmekle beraber en çok Akdeniz Bölgesi’nde yaygın olarak yetiştirilir. İngilizcede “cherry” domates yani kiraz kelimesini almasının sebebi kiraz kadar küçük olmasıdır.

Çam Ağacı

c ile bitki var mi cam agaci

Çam ağacı, Çamgiller ailesine ait olup iğne yapraklıdır. Soğuya dayanıklı olan çam ağacı kışın yapraklarını dökmez. Dünyanın birçok ülkesinde yetişen çam ağacı neredeyse tüm dünyaya yayılmış bir bitkidir. Dünya üzerinde 100 civarında türü bulunsa da ülkemizde 5 adet çam ağacı türü yayılım göstermiştir. Türlerine göre yaşam süresi 100 yıl ile 1000 yıl arasındadır. Kerestecilik ve parfüm gibi alanlarda çam ağacı kullanılır. Boyları ortalama 10-25 metre arasındadır.

Çimen

c ile başlayan bitki çimen

Çimen, kendiliğinden büyüyen ya da tohumlu ekilen otlara verilen isimdir. Stadyum, park, bahçe gibi alanlarda güzel görünüşünden dolayı kullanılır. Özellikle piknik alanlarında güzel görünüşü ile insanların içini ferahlatır.

C-Ç Harfi ile Başlayan Tüm Bitkiler

Sevebilirsin:  G Harfi ile Başlayan Tüm Bitkiler

Aşağıdaki Türkçe sözlükte c harfinde bulunan bitki tablosu verilmiştir.

C ve Ç Harfiyle Başlayan Türkçedeki Tüm Bitkiler
Ceviz
Camgüzeli
Canavar Otu
Canavar Otugiller
Can Eriği
Cehri
Cennet Biberi
Cadısüpürgesi
Cezayir Menekşesi
Cırtatan Domatesi
Cıvık Mantarlar
Cidar
Ciğer Otları
Ciğer Otu
Cimcime
Civanperçemi
Çadır Çiçeği
Çadıruşağı
Çağla
Çakalboğan
Çakal Eriği
Çakırdiken
Çalgıcı Otu
Çalı
Çalı Dikeni
Çalı Fasulyesi
Çalık Kavak
Çam
Çam Fıstığı
Çanak
Çanak Yaprak
Çan Çiçeği
Çan Çiçeğigiller
Çangal
Çanta Çiçeği
Çarkıfelek
Çarliston
Çarliston Biber
Çatalkara
Çatlama
Çavdar
Çavdarmahmuzu
Çavşır
Çavuş Üzümü
Çay
Çayırgüzeli
Çayır Mantarı
Çayırmelikesi
Çayır Otu
Çayırsedefi
Çayır Teresi
Çayır Tirfili
Çayır Yulafı
Çekirdeksiz Üzüm
Çemen
Çenek
Çenet
Çevre Teker
Çınar
Çınargiller
Çiçek
Çiçek Durumu
Çiçeklik
Çiçek Sapçığı
Çiçek Soğanı
Çiçek Tacı
Çiçek Tozu
Çiğde
Çiğdem
Çilek
Çilek Üzümü
Çim
Çin Anasonu
Çin Çamı
Çin Leylağı
Çiriş Otu
Çitlembik
Çit Sarmaşığı
Çit Sarmaşığıgiller
Çivit Otu
Çobançantası
Çobandağarcığı
Çobandeğneği
Çobandüdüğü
Çobaniğnesi
Çobanpüskülü
Çobanpüskülügiller
Çobansüzgeci
Çobantarağı
Çobantuzluğu
Çobanüzümü
Çok Yıllık
Çöğür
Çöpleme Çörek Mantarı
Çörek Otu
Çöreotu
Çöven
Çubuk Ağacı
Çuha Çiçeği
Yorum yazma kuralları için tıklayınız. Yorum Yazma Kuralları:
 • Yorumlarda Türkçeyi doğru kullanınız.
 • Kısaltmaları (mrb, slm vb) kullanmaktan kaçınınız.
 • Nokta ve virgül kullandıktan sonra boşluk bırakınız.
 • Yorumda noktalama işaretlerini doğru ve yerinde kullanınız.
 • Tehditkar, rahatsız edici, hakaret içeren, küçük düşürücü ya da buna benzeyen hiçbir yorumu sitemizde onaylanmaz.
 • Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı yorumlar onaylanmaz.
 • Evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz.
 • Ayrımcılık içeren yorumlar onaylanmaz.
 • Markalar hakkında karalayıcı ya da bir markanın ticari itibarını zedeleyici yorumlar onaylanmaz.
 • Yorumu gönderen kişi kendi yorumundan doğan mali, cezai ve hukuki sorumlulukları kabul ettiğini bilmelidir. Oyunbilim bu yorumlardan sorumlu değildir.
 • Oyunbilim kendi web sayfalarında istediği yorumu yayınlayıp veya yayınlamama hakkına sahiptir.
 • Oyunbilim kanun hükümlerine uyum çerçevesinde Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi gereğince adli makamlar tarafından istenen bilgileri (yorumu gönderen kişiye ait) adli makamlar ile paylaşılabileceğini bilmenizi isteriz.
 • Oyunbilim yorum bölümlerinde yorum yapanlar bu kuralları ve Gizlilik Politikamızda belirtilen kuralları kabul etmiş sayılırlar.
 • Yorum, görüş ve eleştirileriniz bizim için çok önemlidir. Yorumlarda ilk aranan özellikler yasalara uygun olması ve saygıdır. Saygı, hoşgörü, insan haklarına ve yasalara uygun yorumlar yaptığınız için teşekkür ederiz.
 • Yorum Yap