İçeriğe geç
Ana sayfa » Geleneksel Oyunlar » Köşe Kapmaca Nasıl Oynanır | Kuralları | Rehberi

Köşe Kapmaca Nasıl Oynanır | Kuralları | Rehberi

kose kapmaca nasil oynanir kurallari

Köşe kapmaca oyunu nedir?

Orta yuvarlakta bulunan ebenin köşede bulunan 4 kişinin köşesini kapmaya çalıştığı oyundur. Köşe kapmaca hem geleneksel hemde eğitsel çocuk oyunudur. Günümüzde okul öncesi öğrenci gruplarından itibaren oynanmaya başlanır.

Bazı yörelerde oynanan “Köşe Alış” oyunu ile benzerlik gösterir. Ayrıca bu oyundan sonra diğer bir geleneksel oyunumuz Çelik-Çomak Oyununu inceleyebilirsiniz.

Köşe kapmaca kaç kişiyle oynanır?

Köşe kapmaca 5 kişiyle oynanır. Ama günümüzde kalabalık gruplarda oynanabilir. Okulların bahçesine çizilen köşe kapmaca oyunun da ortada bir çember ve etrafında 10 çember (daha fazla da olabilir) bulunur. Bu şekilde 4 köşe 10 köşeye çıkmış olur ve oyundaki oyuncu sayısı 11 olur.

Köşe kapmaca kaç yaş için uygundur?

Köşe kapmaca hız ve hareket gerektiren bir oyun olduğu için 5 yaş ve üzeri için uygundur.

Oyuncular

Oyunu kız ve erkekler karışık bir şekilde oynayabilir.

Oyun alanı

Köşe kapmaca oyunu açık alan ve kapalı alan da oynanabilir. Önemli olan alanda 4 köşenin olmasıdır. Örnek: Bahçe, okul bahçesi, park, oda, ev vb.

köşe kapmaca oyunu

Oyun alanının hazırlanması

Oyun alanı dikdörtgen ya da kare şeklinde olabilir. Oyun alanı için 4 köşe gerekir. Eğer köşe yoksa bir taşın kenarları, ağaçlar veya bir çıkıntı köşe olarak kabul edilir. Bulunduğunuz alanın tam ortasına ebe için bir çember çizilir. Oyun alanın dört köşesinin sınırları çizilir. Bu şekilde oyun alanı hazırlanır.

Malzemeler

Oyunu oynamak için herhangi bir malzemeye gerek yoktur. Ama oyun alanını belirlemek ve köşelerin sınırlarını çizmek için bir kalem ya da tebeşir kullanabilirsiniz.

Görev dağılımı

Oyunda 5 kişi bulunur. Bir kişi ebe; diğer kişiler oyuncu olur. Ebe seçimi için kura çekebilirsiniz. Ebe oyun alanının ortasında ayakta oyuna başlar. Diğer dört oyuncu ise köşelerde oyuna başlar. Ebe diğer dört oyuncunun köşesini kapmaya çalışır.

Sevebilirsin:  Saklambaç (Sobe) Kuralları - Nasıl Oynanır? - Nedir?

Köşe Kapmacada Süre

Oyunda bir süre bulunmaz. Genellikle çocuklar sıkılana kadar oynar. Sıkılınca oyun biter. Ortalama 30 dakika eğlenceli bir şekilde oynanabilir.

Köşe kapmacada ödül ve ceza

Oyunda kazanan ve kaybeden yoktur. Bununla beraber oyunda herhangi bir ödül veya ceza yoktur.

Köşe kapmaca nasıl oynanır?

Köşe kapmaca oyunu şu aşamalar ile oynanır:

1.Aşama: Oyun alanı düzenleme

Köşe kapmaca oynanacak alan düzenlenir. Oyun için kare ya da dikdörtgen şeklinde bir oyun alanı gerekir. Oyun alanının tam ortasına ebe için bir çember çizilir. Diğer dört oyuncu ise alanın dört köşesine gider. Bu dört köşeyi işaretlemek için köşeler tebeşir ile çizilebilir. Evde oynanıyorsa köşelere bir minder koyulabilir.

2.Aşama: Ebe seçilir

Oyunun oynanabilmesi için 1 ebeye ihtiyaç vardır. Ebe seçimi yapılır. Ebe seçimi için sayışma yapılabilir. Ebe oyun alanının tam ortasında onun için ayrılan alanda ayakta bekler.

3.Aşama: Oyun başlar

Her oyuncu pozisyonunu aldıktan sonra oyun başlar. Köşelerde ki dört oyuncu kendi arasında yer değiştirmeye çalışır. Ebe ise bu oyuncular yer değiştirirken bir köşeyi kapmaya çalışır. Yer değiştirecek olan oyuncular sözlü olarak veya göz işaretleri ile anlaşabilir.

Oyun varyasyonu: Bazı yörelerde oyundan sıkılınca tek ayak üstünde ya da iki ayak üstünde sekerek oyunun bazı bölümleri oynanır.

4.Aşama: Ebe değişikliği

Eğer ebe bir oyuncunun köşesini kaptıysa köşesini kaptıran kişi yeni ebe olur. Yeni ebe oyun alanının ortasına geçer ve oyun yeniden başlar. Bundan sonra oyun bu şekilde devam eder.

Oyun varyasyonu: Bazı yörelerde ve okullarda kalabalık grupların oynaması için 4’ten fazla köşe çizildiği görülmüştür. Yine ortada ebe için bir bölüm çizilir. Etrafına çemberler çizilir. Bu şekilde 10’a yakın kişi köşe kapmaca oyununu oynayabilir.

Sevebilirsin:  Cirit Detaylı Bilgi: Nedir, Nasıl Oynanır? Kuralları, Tarihi

Köşe Kapmaca Oyunu Kuralları

Oyunun kuralları:

 • Oyun için en az 1 ebe ve 4 oyuncuya ihtiyaç vardır.
 • Oyuncular sıkılana kadar devam eder.
 • Yerini kaptıran kişi yeni ebe olur.

Köşe kapmacanın faydaları nelerdir?

Köşe kapmaca oyununun faydaları:

 • Zihin gelişimine destek olur.
 • Taktik belirleyerek bu konuda kendini geliştirir.
 • Sosyalliği geliştirir.
 • Çocukların arkadaşlığını pekiştirir.
 • Hız ve hareket kabiliyeti kazandırır.
 • Sosyal kuralların bazılarını öğretir.
 • Atlama ve sıçrama becerileri geliştirir.
 • Grupla hareket etmeyi öğretir.
 • Odaklanma süresini arttırır.

Köşe kapmaca kaç kişi ile oynanır?

Köşe kapmaca oyunu 5 kişi ile oynanır. Ama okul bahçelerine çizilen köşe kapmaca oyununda yaklaşık 10 kişi vardır. Çizilen köşe kadar oyuncu olabilir.

Köşe kapmaca hangi yöreye ait?

Köşe kapmaca herhangi bir yöreye ait değildir. Tüm ülkemizde oynanan geleneksel bir oyundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.